15.4 C
ΔΙΕΘΝH

Πολωνία – Πορτογαλία 1-1 (3-5 πέναλτι)

Τα πέναλτι που τον πλήγωσαν το 2014, αυτά τον έστειλαν το 2016 στα ουράνια (3-5). Η Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος λύγισε την Πολωνία στην ψυχοφθόρο διαδικασία και έγινε η πρώτη που περνά στους «4».

Χωρίς να κάνει νίκη σε 90λεπτο στη διοργάνωση, η Πορτογαλία έγινε η πρώτη ομάδα που κλείνει θέση για τα ημιτελικά του Euro 2016. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος αν και βρέθηκε να χάνει μόλις στο 2′ άφησε εκτός την Πολωνία στα πέναλτι σε ένα δυνατό ματς στο Velodrome. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο, που έχασε τρομερή ευκαιρία στην κανονική διάρκεια για το… winner, πήρε αυτή τη φορά την πρώτη εκτέλεση και έτσι ο σκόρερ του ματς με την Κροατία, Ρικάρντο Κουαρέσμα, ήταν αυτός που χάρισε την πρόκριση μετά την επέμβαση του Ρουί Πατρίσιο στον Μπλαζικόφσκι. Ο αντίπαλος της Πορτογαλίας στα ημιτελικά θα προκύψει από το ζευγάρι Βελγίου – Ουαλίας.

Ξεκίνημα-όνειρο έκανε στο ματς η Πολωνία, καθώς μόλις στο 2′ ο Σεντρίκ Σοάρες έχασε την μπάλα, ο Γκροζίτσκι γύρισε το πέναλτι, απ’ όπου ο Λεβαντόφσκι έκανε το 1-0 με πλασέ στη γωνία βάζοντας τέλος σε επιθετική ξηρασία που είχε φτάσει τα 645 λεπτά (1-0). Η Πορτογαλία ‘ξύπνησε’ απότομα στο ματς και προσπάθησε να το μεταφέρει στο αντίπαλο μισό, με τους Πολωνούς όμως να νιώθουν αρχικά άνετα και να βγάζουν επικίνδυνες κόντρες. Στο 15′ το σουτ του Μίλικ έφυγε έξω και στο 17′ ο Λεβαντόφσκι πρόλαβε να σουτάρει παρά την πίεση του Πέπε όμως ο Ρουί Πατρίσιο μπλόκαρε. Στο 28′ φάνηκε ο Κριστιάνο Ρονάλντο με ωραία προσποίηση και σουτ που πήγε στον Φαμπιάνσκι και στο 33′ η ομάδα του Σάντος εξαργύρωσε την πίεση και έκανε τη ζημιά στους Πολωνούς. Ο Ρενάτο Σάντσες, νεότερος παίκτης που παίζει ποτέ βασικός σε Euro, συνδυάστηκε με τον Νάνι και έπιασε αριστερό σουτ εκτός περιοχής το οποίο βρήκε στον Κριχόβιακ και πήγε στη γωνία για το 1-1 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ευκαιρία για την Πορτογαλία, με τον Κριστιάνο να φεύγει στην πλάτη της άμυνας της Πολωνίας, όμως το σουτ του πήγε στα πλαϊνά δίχτυα (56′) και στη συνέχεια το σουτ των Αντριέν Σίλβα έκοψε ο Πάζνταν (60′) και εκείνο του Σεντρίκ Σοάρες πέρασε μόλις έξω από το παραθυράκι του Φαμπιάνσκι (64′). Η Πολωνία είχε καλή στιγμή στο 69′ με την προβολή του Μίλικ που μπλόκαρε ο Ρουί Πατρίσιο και στη συνέχεια η Πορτογαλία και είχε κατοχή και ήταν εκείνη που έπαιξε πιο μπροστά. Στο 79′ η κεφαλιά του Ζοσέ Φόντε πήγε στον Φαμπιάνσκι και στο 81′ ο Γιεντρέιτσικ λίγο έλειψε να βάλει αυτογκόλ μετά την προσπάθεια του Πέπε. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα χάθηκε στο 86′ όταν ο Ζοάο Μουτίνιο βρήκε σε τέλειο timing τον Ρονάλντο, ο οποίος στην προσπάθειά του να εκτελέσει με το αριστερό σε τετ-α-τετ έκανε τσαφ και το ματς πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα 30λεπτο οι Πορτογαλία ήταν εκείνη που που είχε μεγαλύτερη διάθεση να δημιουργήσει, όμως και οι δύο ομάδες ήταν προσεκτικές και περίμεναν τα πέναλτι. Στο 98′ η κεφαλιά του Νάνι πέρασε έξω μετά τη σέντρα του Σεντρίκ Σοάρες από δεξιά και στο 100′ το καλό αριστερό του Μίλικ εκτός περιοχής στην κόντρα πέρασε έξω στις δύο καλύτερες φάσεις.